skuteczna lekcja powtorkowa angielski dla dzieci

Skuteczna lekcja powtórkowa

Skuteczna lekcja powtórkowa to u mnie absolutny „must have” pod koniec roku szkolnego. Rozpisując podręczniki na cały rok szkolny, zawsze zostawiam sobie kilka zajęć, aby móc podsumować program i tuż przed wakacjami jeszcze raz wrócić do kilku najważniejszych tematów, zarówno tych leksykalnych, jak i gramatycznych. Dlatego wybrałam dla Was pięć, moim zdaniem, najlepszych na to sposobów. Ale tajemnica tkwi w tym, że trzeba użyć ich wszystkich na jednej lekcji.

5 sposobów, aby skuteczna lekcja powtórkowa była najlepsza

  1. użycie przedmiotów do powtórki słówek
  2. ulubiona gra językowa uczniów
  3. uniwersalna gra do utrwalenia słownictwa
  4. nowy filmik z quizem
  5. nowa platforma i nowe gry

1. Użycie przedmiotów do powtórki słówek

Na początku lekcji pokazuję uczniom kilka przedmiotów, które wcześniej przygotowałam. W ten sposób naprowadzam ich na temat powtórki, a przy okazji powtarzam nazwy grup przedmiotów takie jak „clothes”, „places in town” itd. Następnie losuję przedmiot po przedmiocie i próbuję naprowadzić uczniów na konkretne słówko, które przerabialiśmy i powinni znać. Skojarzenia to wspaniała sprawa. Losujemy np. filiżankę i wiedząc, że tematem głównym były miejsca w mieście, dzieci używając pełnego zdania mówią np. „I go to the cafe” (akurat taka konstrukcja była ćwiczona na tych lekcjach).

Aby urozmaicić to zadanie, można przygotować jakiś fajny i związany z tematem przedmiot do losowania np. torbę lub pudełko. Super są też takie pudełka z dziurkami na ręce do macania przedmiotów. Jeśli prowadzicie lekcje online, przedmioty oczywiście losuje nauczyciel przed ekranem, ale dzieci mogą zadawać pytania próbując zgadywać, co mamy w torbie czy pudełku.

2. Ulubiona gra językowa uczniów

Powtórka musi być przyjemna, więc aby przywołać pozytywne konotacje z tematem, który powtarzamy, wybieram grę, którą dzieciaki lubiły wtedy najbardziej. Plusem tego zadania jest to, że nie trzeba już tłumaczyć zasad gry, a pozytywne emocje bardzo szybko przywołują poprawne odpowiedzi. Będąc w temacie miasta – wybrałabym do tego grę, gdzie Akiki – nasz bohater, musi dojść do wylosowanego wcześniej miejsca w mieście. Jedno dziecko opisuje drogę, a drugie prowadzi Lemura według instrukcji.

Na potrzeby lekcji online zrobiłam taką grę oczywiście w genial.ly i udostępniałam dzieciom myszkę. Stacjonarnie używałam naszej prawdziwej maskotki, a miasto układaliśmy z flashcards na dywanie.

3. Uniwersalna gra do utrwalenia słownictwa

Lubię gry uniwersalne, takie jak Pierdzioszek, Jenga, Krzesełka, Kółko i krzyżyk lub Colormind. Wszystkie te gry można zastosować do utrwalenia i przećwiczenia każdej gramatyki i słownictwa. Moja skuteczna lekcja powtórkowa zazwyczaj zawiera jedną z tych gier, której akurat przy tym temacie nie używałam. Wtedy niby gra jest znana, ale to jednak temat ostatecznie definiuje jej zasady.

4. Nowy filmik z quizem

Na YouTube znajdziemy całą masę filmików na każdy temat. Aby powtórzyć „stare” słownictwo potrzebujemy często czegoś nowego. Szukam więc filmiku z potrzebnymi słówkami, którego jeszcze nie używałam z daną grupą. Następnie przygotowuję quiz w ISLcollective – zawsze robi furorę! To świetna okazja na ponowne przećwiczenie znanego słownictwa i gramatyki w nowej otoczce. Wystarczy wybrać nowy filmik ze słownictwem, które chcemy utrwalić i skuteczna lekcja powtórkowa nabiera wyrazu!

5. Nowa platforma i nowe gry

Ponieważ ciągle wyszukuję jakieś nowości jak np. platformy do tworzenia quizów, zawsze znajdę tematy, głównie są to te z początku roku, których jeszcze nie przerabialiśmy przy ich użyciu. Czy to Educandy czy Blooket – szybciutko przygotowuję sobie nowe gry ze „starym” słownictwem czy gramatyką. Dzieci szleją, bo te nowe platformy bardzo im się spodobały, a ja mam jednocześnie gotowca na przyszły rok szkolny.

Skuteczna lekcja powtórkowa – czyli jaka?

Według mnie skuteczna lekcja powtórkowa to taka, w czasie której powtarzamy zagadnienia tematyczno-leksykalne na kilka sposobów. Badania dowodzą, że aby coś dobrze zapamiętać – takich sposobów powinno być pięć. Dlatego stosując wszystkie te, które zebrałam Wam powyżej, macie gwarancję, że Wasza lekcja powtórkowa będzie skuteczna, dynamiczna i urozmaicona. Polecam spróbować!