Platforma do tworzenia quizow 3

Blooket – nowa platforma do tworzenia quizów

Kolejna nowa platforma do tworzenia quizów?! Tak, tak, tak! Kiedy trzy tygodnie temu pisałam dla Was posta o moich ulubionych quizach, nie myślałam, że aż tak szybko będę musiała robić jego update. Kilka dni po tym jak go opublikowałam, natknęłam się na fantastyczną i nową platformę do tworzenia quizów, która od razu wpadła mi w oko i postanowiłam ją dla was przetestować. Platforma ta nazywa się Blooket i jest miejscem, gdzie raz stworzony quiz, może przybrać formę kilku bardzo atrakcyjnych gier.

Blooket to inna forma quizu

Quiz według definicji to zabawa zawierająca pytanie i odpowiedzi do wyboru. Może ona przyjmować różne formy. Najbardziej popularnym w naszym nauczycielskim środowisku quizem jest np. Kahoot.

Jeśli chodzi o tworzenie samego quizu, to Blooket jest do niego bardzo podobny. W szybki i przyjemny sposób tworzymy pytania, wybieramy do nich ilustracje, wpisujemy cztery odpowiedzi i zaznaczamy tą poprawną. Tyle, że w Blooket raz stworzony quiz, zamienia się w gry do wyboru, gdzie poprawne odpowiedzi na pytania quizowe, dają nam jakieś przywileje.

Jeden quiz – kilka gier

Po stworzeniu quizu, mamy kilka gier do wyboru. Czy to gra Cafe, Factory czy Golden Chest – każda z nich jest bardzo atrakcyjna. Gry te same w sobie nie są językowe. Chodzi w nich np. o prowadzenie swojej restauracji, czy fabryki zatrudniającej kostki (blooks) o wyglądzie zwierzaczków. Ale, żeby zdobywać jedzenie do swojej kawiarni, czy móc zatrudnić nowych pracowników w swojej fabryce, trzeba odpowiadać na pytania – te przygotowane przez nauczyciela. Pytania u każdego pojawiają się w różnej kolejności, a dodatkowo Blooket sam zmienia kolejność odpowiedzi. Dzięki temu uczniowie szybko zapamiętują i utrwalają materiał, nie czując że się uczą.

Czego potrzebujemy, aby grać w Blooket?

Aby grać w grę Blooket potrzebujemy duży ekran oraz telefony komórkowe. Używając telefonów logujemy się do gry wpisując game ID. Na ekranie natomiast możemy śledzić, kto z uczestników gry jest na jakim jej etapie i kontrolować swoje wyniki.

Dlaczego Blooket jest tak lubiany przez naszych uczniów?

Już na etapie logowania wybieramy swoje imię oraz reprezentującego nas blooka – kostkę o wyglądzie zwierzaczka. Następnie gramy w gry, gdzie oprócz walorów językowych, musimy myśleć strategicznie: wybierać odpowiednie produkty do swojej restauracji, zatrudniać pracowników, którzy są rentowni, wybierać bonusy, które dają nam wygraną. A w czasie gier mamy wpływ na wyniki naszych rywali. W niektórych grach podbieramy pieniądze innym, włączamy przerwę na lunch, aby nie mogli zarabiać pieniążków lub zapraszamy wszystkich graczy na imprezkę “przeszkadzajkę”, która ich blokuje, kiedy my możemy grać dalej.

To wszystko razem daje ogromną frajdę podczas lekcji, zarówno naszym uczniom jak i nauczycielom. Dla mnie to ogromna satysfakcja, kiedy dzieci nie chcą kończyć zajęć, bo tak bardzo lubią angielski w naszej szkole. Uwielbiam też kiedy na kolejnych zajęciach, od razu po wejściu do Sali zadają mi pytanie: „Teacher – a w co będziemy dzisiaj grać?” –  Mi w to graj! :)

Jak zwykle dużo stories od poniedziałku na Instagramie i na Facebooku!