najczęściej używana gra do nauki języków

Jenga – najczęściej używana gra do nauki angielskiego w mojej szkole

Jenga to najbardziej lubiana i najczęściej używana gra do nauki angielskiego w mojej szkole. Gdybym miała zainwestować w nowym roku tylko w jedną grę, to byłaby to właśnie ona. A dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo wszechstronna w swoim zastosowaniu, ale też bardzo wytrzymała. Niektóre jengi mam już ponad 12 lat, a wyglądają jak nowe.

Jenga grą językową

Kiedy pierwszy raz pokazuje klientom lub nowym lektorom jengę, nie wierzą, że jest to gra językowa. W sumie to mają nawet rację. Zwykła jenga nie ma nic wspólnego z nauczaniem języków obcych. Wystarczy jednak kilka trików i dobry wybór jengi, a staje się ona bardzo uniwersalnym narzędziem do nauczania języków obcych.

Jak wybrać jengę do nauki języków?

Aby móc uczyć za pomocą jengi różnych języków oraz uczniów na wszystkich poziomach zaawansowania i w każdej grupie wiekowej, ważne są kolory. To one pomogą nam określić co mówią nasi uczniowie przy wyciąganiu klocków. Jeśli weźmiemy zwykłą drewnianą jengę i uczniowie po prostu przy każdym klocku mówią jakieś zdanie, spada jej metodyczne zastosowanie. Dlatego jeśli chcecie mieć jengę, dzięki której wasi słuchacze powiedzą wiele zdań, a wy będziecie mogli sterować tym jakie to będą zdania, to koniecznie wybierzcie jengę z klockami w sześciu kolorach. Osobiście polecam Jengę z Tigera lub z Empiku.

Sterowanie, co to takiego?

Sterowanie, to określenie naszym uczniom naszych oczekiwań. Stosujemy to wtedy, kiedy chcemy przećwiczyć porządnie jakiś zakres słownictwa lub określone zagadnienia gramatyczne. Wtedy zazwyczaj mówimy np. „Ułóż proszę zdanie w czasie Simple Present używając słówka “jeść”. Ale czy potrzebujemy to w taki sposób artykułować zwiększając nasz “teacher talking time” lub przechodzić na język polski? Tu z pomocą przychodzi nam kolorowa legenda do gry jenga.

Kolorowa legenda

Kolorowa legenda to nic innego jak opis znaczenia kolorów w grze. Kolorom można przyporządkować zarówno konkretne słówka lub/i zagadnienia gramatyczne, z którymi nasi słuchacze układają zdania. Np. jeśli przy kolorze czerwonym znajduje się obrazek przedstawiający jabłko, uczeń musi wyciągając czerwony klocek ułożyć zdanie ze słowem jabłko. Jeśli przy kolorze czerwonym widnieje napis Simple Present, uczeń wyciągając czerwony klocek mówi zdanie właśnie w tym czasie. Można też obok legendy z zagadnieniami gramatycznymi położyć słówka do losowania i tym samym utrudnić słuchaczom układanie zdań. Kolorową legendę możecie pobrać bezpłatnie z igraszkowego sklepiku tutaj <klik>.

Kostka i efekt losowania

Ważnym aspektem przy wyborze gry jenga, jest to czy posiada ona kostkę czy nie. Osobiście uważam, że kostka jest nam tutaj niezbędna, gdyż dodaje nam element losowania. Jeśli jej nie mamy, uczeń może wybrać kolor, którego znaczenie jest dla niego najłatwiejsze. Np. jeśli przy kolorze zielonym jest obrazek przedstawiający drzewo, a przy czerwonym jabłko, a uczeń nie wie jak jest drzewo, jest duża szansa, że wybierze jabłko, aby odpowiedzieć poprawnie. Niestety nie o to chodzi nam w tej grze. Chodzi o to żeby się nauczyć i przećwiczyć porządnie materiał, a nie ominąć trudności. Kostka właśnie nam to zapewnia, bo nie daje uczniowi wyboru.

Czy wyrzucić zwykłą drewnianą jengę?

Patrząc na trendy na 2023 rok, które opisałam we wcześniejszym poście, rok 2023 będzie dość oszczędnym rokiem. Jeśli więc posiadasz jengę, ale nie spełnia ona twoich oczekiwań, możesz ją przerobić. Jeśli masz czas, ochotę i zdolności, możesz pomalować drewniane klocki w kolorach z kostki, którą masz z jakiejś innej gry. Innym, łatwiejszym rozwiązaniem będzie zrobienie z tej jengi gry ilościowej. Napisz na klockach np. „take 2 cards”, a uczeń, który wyciągnie taki klocek musi wylosować 2 flashcards i ułożyć z nimi zdanie.

Kiedyś już pisałam post o różnych, dostępnych na rynku jengach i jej rodzajach. Opisałam tam również dokładnie jak grać w jengę. Jeśli więc chcesz zgłębić temat, bo jenga również należy do twoich ulubionych gier, klikaj tutaj.