Skuteczna nauka mowienia przy pomocy kreatorow interaktywnych

Skuteczna nauka mówienia po angielsku przy pomocy kreatorów interaktywnych

Często mi się zdarza, że wracają do mnie pomysły sprzed lat. Zabawki, którymi się kiedyś bawiłam, stają się ponownie popularne, chociaż czasami ich forma jest bardziej nowoczesna. Tak było z pchełkami, bierkami czy grą kółko i krzyżyk, które już wielokrotnie pojawiały się we wpisach na moim blogu. Tym razem chciałam powspominać papierowe laleczki i wycinane „ubieranki”. Dzisiaj takie zabawy zastąpiły kreatory interaktywne. Skuteczna nauka mówienia po angielsku na każdy temat jest praktycznie zagwarantowana przy pomocy tych narzędzi. Trzeba tylko konsekwentnie zrealizować ćwiczenia po angielsku.

W tym poście dowiesz się:

  • co to jest kreator interaktywny?
  • dlaczego dzieci uwielbiają kreatory?
  • jakie kreatory warto stosować do skutecznej nauki mówienia po angielsku?
  • jak wykorzystać kreatory do skutecznej nauki mówienia po angielsku?
  • jakie zalety ma stosowanie kreatorów interaktywnych w czasie zajęć językowych?

Co to jest kreator interaktywny?

Mam tu na myśli wszelkiego rodzaju gry online, w których można stworzyć własną kreację. Może to być lalka, może to być domek, albo choinka czy widok za oknem. Kreatywności nie ma końca… Pierwszą formę kreatora, którą zaczęłam stosować na zajęciach już bardzo dawno temu, były karty pracy znane jako „roll the ….” – na święta oczywiście „roll the snowman”, „roll the Santa” itp. W tych zadaniach ma znaczenie element losowania, bo rzut kostką definiuje co uczniowie mogą narysować czy jak ubrać postać.

Kreatory interaktywne dają przede wszystkim możliwość wyboru elementów. Można oczywiście dodać kostkę, aby na przykład ograniczyć liczbę tych elementów. Jednak przy kameralnych kursach grupowych z dziećmi, bardzo często pozwalam im na użycie wszystkich części i zaraz powiem Wam dlaczego.

Jak przykład pokażę Wam mój kreator ubierania jajka, który wykorzystywałam przy okazji zabaw wielkanocnych. W tym kreatorze można stworzyć swoje jajko na wiele sposobów, a ile przy tym zabawy i zdań po angielsku….

Dlaczego dzieci uwielbiają kreatory interaktywne?

Dzieci lubią tworzyć coś własnego, lubią wyrażać siebie i pokazywać jakie są kreatywne. Właściwie od najmłodszych lat zachęcamy ich do tworzenia własnych rysunków czy budowli z klocków. Im starsze dzieci, tym więcej multimediów konsumują, a wśród nich kreatory interaktywne stają się wszechobecne. Awatary w Wii, Movie Star Planet, Sims, a nawet w dzienniku szkolnym typu Librus –  dziecko może sobie wybrać swojego awatara. W związku z tym nie może ich zabraknąć również na zajęciach językowych. Zauważyłam, że dzieci bardzo się w nie angażują, są bardzo skupione i zmotywowane do udziału w lekcji.

Jakie kreatory warto stosować?

Skuteczna nauka mówienia po angielsku to według mnie przede wszystkim odpowiednie drylowanie na zajęciach. Na moim blogu znajdziesz kilka postów na temat kolorowego drylowania, który jest moją ulubioną formą ćwiczeń w mówieniu, a teraz zajmiemy się innym rodzajem drylowania.

Są trzy istotne cechy dobrego kreatora:
1. dopasowanie do tematu,
2. zestaw słówek dobrany do umiejętności i wieku dzieci,
3. atrakcyjna grafika i elementy kreatora.

Dopasowanie do tematu lekcji

Kreator, którego używam musi przede wszystkim nawiązywać do tematu lekcji. Mam swój kreator pizzy czy sałatki – do tematów związanych z jedzeniem. Używam również kreatora pokoju dziecięcego – do tematów związanych z zabawkami lub „prepositions of place” i wiele, wiele innych. To gwarantuje mi spójną, urozmaiconą lekcję. W moich materiałach dostępnych w igraszkowym sklepie możesz liczyć na spójność. Zazwyczaj do pakietu materiałów drukowanych, przygotowuję spójne gry interaktywne.

W tym okresie moje myśli są skierowanie aktualnie na budowanie świątecznej atmosfery, dlatego chciałabym Cię zachęcić do spróbowania:
– kreatora dekorowania choinki czy bałwanka
– dekoracji piernikowych ludzików,
– kreatora dekoracji świątecznych w przytulnym pokoju,
– czy kreatora zimowego zdjęcia zza okna.

Zestaw słówek w kreatorze

Każdy kreator, którego używam zawiera od 6 do 12 elementów, które wykorzystuję do ćwiczenia z każdym uczniem. Zazwyczaj część słówek w postaci obrazków jest uczniom znana, a druga część – zupełnie nowa i zaskakująca. Dzięki temu uczniowie mają wrażenie, że gra jest przyjemna i nie za trudna. Dodatkowo dodaję wśród tych elementów coś aktualnego z życia. Na przykład pierniczek może nosić maseczkę…

Atrakcyjna grafika kreatora

To jest dla mnie klucz do sukcesu. Często spędzam wiele godzin na tym, aby znaleźć odpowiednią grafikę tła, dopasować obrazki i gify. Dzięki temu właśnie dzieciom podobają się moje kreatory. W tym tygodniu zaczęłam używać świątecznych kreatorów i nie było lekcji bez lasu rąk w górze.

Skuteczna nauka mówienia przy pomocy kreatorów?

W zestawie każdego kreatora jest kilka słówek w postaci obrazków. Jeśli pozwalam uczniom na użycie wszystkich, to każde dziecko ma szansę utrwalić pełen komplet. Dzieci również z zaangażowaniem słuchają innych, ponieważ są ciekawe ich kreacji. Przy okazji poznają i utrwalają inne słówka, których sami nie użyli.

Udekorowanie pełnego obrazka tworzy okazję do dłuższych wypowiedzi pełnozdaniowych, które układają się w dłuższą, kilku zdaniową prezentację każdego ucznia. Można powiedzieć, że dzieci zaliczają pierwszy „public speaking”, kiedy prezentują przed grupą swoją twórczość w 10-12 zdaniach. To już jest coś.

Ważny jest również aspekt skutecznej nauki mówienia po angielsku przy tej zabawie. Dzieci na początku używają tej samej konstrukcji i podmieniają tylko elementy. Na przykład: „my snowman has got a mask”, „my snowman has got a broom”. W trakcie zabawy dzieci starają się być jak najbardziej oryginalne i kreatywne, więc zaczynają też czerpać słówka ze swoich zasobów. Próbują wplatać inne, dodatkowe zdania. Zaczyna się z tego robić wielka zabawa w mówienie po angielsku.

Jakie zalety zatem mają te kreatory interaktywne?

  • zaangażowanie dzieci w czasie lekcji, skupienie i uwaga na ćwiczeniu
  • przyjemność z nauki i motywacja do mówienia
  • skuteczna nauka mówienia – wypowiedzi pełnozdaniowe, dłuższe prezentacje po angielsku
  • wykorzystanie nowych technologii i innowacyjne zajęcia zgodne z upodobaniami dzieci
  • tych gier można używać wielokrotnie, nie niszczą się, nie marnujemy papieru, nie laminujemy i nie używamy plastiku – w naszej branży ekologia jest skarbem!

Obejrzyj dostępne kreatory interaktywne w igraszkowym sklepie

Polecam serdecznie na czas świąteczny dwa produkty ze sklepu:

Ginger Cookies Pack, który zawiera 3 kreatory interaktywne, a do tego zestaw flashcards i kart pracy do wydrukowania.

Świąteczne kreatory interaktywne (5 różnych gier w jednym zestawie pod nazwą Kalendarz Adwentowy)