Różne scenariusze zajęć na Walentynki

Jeszcze przed feriami, w stories na Instagramie, zapytałam czy będziecie robiły temat Walentynek na swoich zajęciach. Odpowiedzi na to pytanie w sumie wcale mnie nie zaskoczyły, one były po prostu bardzo różne. Ponieważ w naszym województwie Walentynki wypadają akurat od razu po feriach – jedne z Was pisały, że muszą lecieć z materiałem, więc raczej jeśli w ogóle, to będą robiły tylko mały akcencik. Inne osoby uznały ten fakt za świetny moment do wprowadzenia nowego tematu, więc jak najbardziej temat miłości pojawi się na zajęciach. A kolejne z Was pisały, że chciałyby jakoś połączyć Walentynki z tematem z książki, bo trochę szkoda im czasu, na temat, który jak to kilka z Was określiło, jest “mocno ubogi słownikowo”. Dlatego postanowiłam przygotować różne scenariusze walentynkowych zajęć, uwzględniając te wszystkie wyżej opisane wymagania.

Walentynki w tle – czyli jak połączyć temat i gramatykę z książki z Walentynkami

Samej zdarzyło mi się kilka lat temu, że nie za bardzo chciałam wprowadzać tematu walentynek na zajęciach. Trochę z braku czasu, a trochę dlatego, że miałam same starsze grupy, a dla nich słownictwo takie jak ring, heart czy flowers to bułka z masłem. Wtedy napisałam dla Was posta o grach, które dadzą się zastosować do każdej tematyki z podręcznika i każdej akurat przerabianej gramatyki. Tylko wygląd gier jest iście walentynkowy. A to wydaje mi się całkiem fajny i atrakcyjny akcent w lekcji. Gier jest trzy, każda z nich w dwóch wariantach kolorystycznych do wyboru. Jak ich używać i jak grać możecie poczytać tutaj. Gotowe materiały znajdziecie w sklepie: Valentine’s Day Online Games.

Cała lekcja lub więcej w temacie Walentynek

scenariusze zajęć na Walentynki

Kto już trochę dłużej mnie obserwuje, ten wie, że lubię stosować gry, które prowokują dzieci do wypowiedzi i mocno drylują zarówno słownictwo, jak i konstrukcje gramatyczne. Dlatego dla tych, którzy jednak zapragną zrobić Walentynki na swoich zajęciach i poświęcić na to całą godzinę lub więcej, przygotowałam paka: Valentine’s Day Games pack.

Zawiera on gry, znane już z poprzednich moich paków, takie jak:

– Flashcards, lettercards i wordcards do wprowadzenia słownictwa i do gry memory,

– Tic Tac Toe w trzech wariantach z obrazkami, literkami i słówkami,

– grę wyścigi z trudniejszymi słówkami,

– grę Bingo,

– kolorowankę z dodatkowym plakatem do zrobienia własnych puzzli.

Za pomocą tych gier można przeprowadzić bardzo efektywną lekcję walentynkową. Można też połączyć je z Walentynkowymi grami online dla większego urozmaicenia.

Dla dobrego wydrylowania słownictwa proponuje zachować kolejność gier. Pierwsze dwie służą do wprowadzenia i pierwszego przećwiczenia słownictwa w wypowiedziach pełno zdaniowych. Kolejne dwie utrwalają słownictwo, również to trudniejsze. Kolorowanka zamyka lekcję i jest idealnym podsumowaniem walentynkowego tematu.

Walentynki w przedszkolu

Jeśli uczysz w przedszkolu i masz krótsze zajęcia, ale częściej np. 3 razy w tygodniu lub codziennie, możesz rozdzielić sobie paka na poszczególne lekcje i połączyć go z grami, które masz aktualnie w przedszkolu. Chodzi mi o gry niejęzykowe, takie które świetnie sprawdzają się z kiedy połączy je się z flashcards z paka.

1. Na kolejnych lekcjach możesz zagrać np. w inną wersję memory. O memory pisałam tutaj.

2. Może masz do dyspozycji pchełki? Flashcards rozkładasz na podłodze. Mówisz na jakie słówko polujemy np. This is a ring. Dzieci próbują strzelić pchełką na ten obrazek. Mogą robić to po kolei lub wszyscy na raz.

Łatwiejsza wersja to wersja z łapkami na muchy. Mówimy zdanie, a dzieci przyklapują łapką odpowiedni obrazek.

Po pierwszej rundzie tych gier, zmieniamy zasady, aby to dzieci po kolei były nauczycielem i wypowiadały zdanie, a inne albo strzelają pchełkami albo łapkami na muchy w odpowiedni obrazek.

3. Możesz też użyć kolorowej jengi, jeśli taką masz. Możesz użyć do niej kolorowej legendy lub kolorom klocków przyporządkować trudniejsze do zapamiętania słówka/flashcards. Dzieci wyciągając klocek danego koloru, muszą powiedzieć zdanie ze słówkiem wg. legendy.

Mały walentynkowy akcent czyli jedna gra?

Jeśli nie chcesz robić całej walentynkowej lekcji, ale jesteś w stanie poświęcić na nią część lekcji np. 20 min, to wybierz po prostu jedną grę z paka. Abyś nie miała wrażenia, że to się nie opłaca, bo po co kupować całego paka, skoro użyję tylko jednej gry? Odpowiedź jest prosta: użyj w każdej grupie wiekowej innej wybranej gry z paka. W młodszych grupach niech to będzie Tic Tac Toe, w starszych Bingo, a w najmłodszych kolorowanka lub wyścigi. Wszystko wg. uznania i umiejętności dzieci. Akurat przy tym Special Day da się moim zdaniem przeprowadzić tylko jedną grę w klasie, bo słownictwo raczej powinno być znane dzieciom z wcześniejszych tematów. Tutaj utrwalamy je tylko w innym kontekście, jakim są Walentynki.

Mam nadzieję, że opisałam tu wszystkie warianty walentynkowych lekcji wg. Waszych potrzeb. W czasie ferii, w stories i postach na pewno pokażę Wam jeszcze dokładniej walentynkowego paka, gry online oraz gry towarzyszące flashcards czyli pchełki, jengę i pewnie kilka innych.

Pamiętajcie, że wszystkie moje materiały możecie również stosować na waszych lekcjach zdalnych. Również te do druku, idealnie wyświetlają się w ekranach w komunikatorach takich jak np. zoom, teems itd.

Happy Valentine’s Day!

scenariusze zajęć na Walentynki