naklejkowe_gry_językowe_dla_dzieciJak chyba każdy nauczyciel urodzony w czasach PRL-u uwielbiam drobiazgi wynalezione w papierniku. Mam taki sklep po drodze do pracy i zawsze kiedy wychodzę z niego obładowana, tłumaczę to sobie właśnie tym, że za moich czasów szkolnych takich wspaniałości po prostu nie było. Kupuję tam różne rzeczy: kolorowe długopisy, ołówki, korektory w taśmie, wszystko w różnych fajnych kolorach i kształtach, ale największą radość i tak sprawiają mi naklejki.

Do czego używam naklejek? Naklejki kochają wszyscy, zarówno dzieci jak i ja. Dzieci po prostu lubią je dostawać. Po skończonej sukcesem lekcji czy trudnym zadaniu z dumą przyklejają je na swoje koszulki. Natomiast dla mnie naklejki to coś więcej. Ja z naklejek tworzę gry!

Dlaczego naklejkowe gry językowe?

Naklejki to przede wszystkim oszczędność czasu. Kupuję kilka bloczków tych samych naklejek, przyklejam je w odpowiednie miejsca i gra gotowa. Kiedyś pisałam Wam jak z naklejek stworzyć swoją grę I-Spy. To jedna z moich ulubionych. Poczytacie o niej tutaj.

Jakie naklejki kupować?

Przy tworzeniu naklejkowych gier językowych musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy:

  • Spójność z tematem – jeśli chcecie szybko stworzyć grę do swoich zajęć, zwróćcie uwagę na to czy kupione przez was naklejki zawierają dokładnie te słówka na których akurat pracujecie
  • Liczba naklejek na bloczku – do różnych gier potrzeba większej ilości naklejek, może trzeba kupić więcej takich samych bloczków, niektóre opakowania zawierają jeden lub więcej bloczków.
  • Puchate naklejki – gry przygotowane przeze mnie, służą mi na dłużej, ponieważ laminuje je sobie aby potem używając zmazywalnego pisaka móc na nich pisać, czy coś zaznaczać. Puchate naklejki nie nadają się do laminowania.

Naklejkowe gry językowe – jak je zrobić?

Do szybkiego zrobienia gry językowej potrzebujemy przede wszystkim formularze, na które po wydrukowaniu, po prostu przykleimy naklejki. Ja kiedyś takie formularze robiłam ręcznie, ale nie wyglądało to za dobrze, więc stworzyłam ich komputerową wersję. Ponieważ tworzenie takich rzeczy jest bardzo pracochłonne, mam dla was dzisiaj niespodziankę i dostaniecie je ode mnie za darmo do ściągnięcia. Fajnie prawda?

Moje ulubione naklejkowe gry językowe

Opcja 1 . Gra I-Spy

naklejkowe_gry_językowe_dla_dzieci

Naklejkowe gry językowe dla dzieci – I-Spy

Klasyczną grę I-Spy każdy zna. Duża plansza a na niej kolorowe przedmioty w różnych rozmiarach poprzyklejane w różne strony, obok oddzielona legenda. Jeśli wyrzucisz 1 – to szukaj na planszy np. kotka. Tu możliwości gry są różne: albo gramy kto szybciej znajdzie kotka, albo dziecko, które rzucało kostką w określonym czasie mierzonym np. na www.stopwatchonline.com musi znaleźć jak najwięcej kotków. Do tej gry potrzebujecie oprócz formularza i naklejek na kilku bloczkach, kostki, laminatora jeśli gra ma posłużyć na więcej razy oraz zmazywalnego pisaka do zakreślenia np. kotków lub pchełek do zaznaczania.

Opcja 2. Gra wyścigi

naklejkowe_gry_językowe_wyścigi

Naklejkowe gry językowe dla dzieci – wyścigi

O grze wyścigi pisałam Wam też już wcześniej. Gra świetnie dryluje nowe słownictwo. Poczytajcie o niej więcej tutaj. Do tej gry też będziecie potrzebować kostki do gry i dodatkowo pieczątek, jeśli nie szkoda wam formularza lub pchełek jeśli grę chcecie wykorzystać wielokrotnie.

Opcja 3. Gra planszowa

naklejkowe_gry_językowe_planszowa

Naklejkowe gry jezykowe dla dzieci – planszówka

Planszówki lubią wszyscy, szczególnie te niestandardowe. Mój pomysł zawiera legendę wg. której należy słówko na którym staniemy narysować, pokazać, zaśpiewać, wykrzyczeć, przeliterować lub powiedzieć 6 razy.

Opcja 4. Gra na dwie kości

naklejkowe_gry_językowe_kostka

Ta gra jest formą gry planszowej. Jest to kwadrat z cyframi po obu stronach. Dzieci rzucają dwoma kostkami i paluszkiem szukają wspólnego obrazka. Wybrany już wcześniej obrazek można przykryć pchełką.

Mam nadzieję, że wypróbujecie naklejkowe gry językowe. Podzielcie się swoimi pomysłami, jeśli macie jakieś inne propozycje na szablony do gier językowych.

Szablony do gier naklejkowych pobierzecie za darmo w sklepie.