Ten post powstał 22.03.2020 i od tego czasu wiele się zmieniło. Polecam Ci przeczytać inne, bardziej aktualne posty tutaj:
Story Cards – sposób na płynne mówienie w języku obcym
Nowe tematyczne Story Dice Online – jedzenie, ubrania, zwierzęta
3 najlepsze koła losujące na każdą lekcję
Genial.ly – Kreatywna lekcja bez wysiłku
Te posty są bardziej aktualne i prezentują konkretne narzędzia, które z pewnością pomogą Ci urozmaicić lekcję online!
***** oryginalny post jest poniżej:
W sytuacji w jakiej się znajdujemy wiele szkół językowych a co za tym idzie lektorów zostało zmuszonych do wejścia w rzeczywistość online. Jest wiele programów do prowadzenia zajęć w taki sposób. Jedne działają lepiej inne gorzej, ale większość z nich dysponuje takimi samymi funkcjami.
Funkcje programów do prowadzenia lekcji online:
- Tablica do pisania, którą można dzielić z kursantem
- Chat do dodatkowego komunikowania się
- Przesyłanie plików z możliwością robienia na nich notatek przez nauczyciela i kursanta
- Pokazywanie filmików
- Dzielenie/ pokazywanie swojego ekranu
Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że lekcje online to zupełnie nie mój sposób prowadzenia zajęć. Niezmiernie brakuje mi dywanu, na którym w trakcie interakcji face-to-face można grać w najróżniejsze gry, podając sobie kostkę i inne fajne przedmioty. Dotyk to ten zmysł, za którym tęsknię najbardziej. Jego brak wyklucza stosowanie takich gier jak np. jenga lub te inne do kolorowego drylowania.
Urozmaicanie lekcji online
Ponieważ na razie nie da się nic zmienić i nie zabiorę swoich kursantów na dywan, postanowiłam zebrać tutaj kilka fajnych narzędzi umożliwiających stosowanie gier w trakcie lekcji online. Oto kilka z nich:
Random name pickers.
Na stronce www.online-stopwatch.com o której już wiele razy Wam pisałam, znajduje się świetna funkcja, która w standardowy sposób używana jest do losowania imion uczestników grupy. Ale można tam wpisać różne słówka, lub konstrukcje gramatyczne do powtórki i udostępniając ekran kursantowi losować to co chcemy.
Ja mam swoje dwa ulubione, mimo że na stronie jest ich oczywiście więcej. Pierwszy z nich to koło z widocznymi napisami, a drugie to losująca maszyna, gdzie słówek nie widać. Prezentują się one tak:
Kahoot
Dobra wiadomość jest taka, że mając możliwość pokazywania swojego ekranu, nie musimy rezygnować z kahootów, a moi uczniowie je uwielbiają. Macie już swoje konta na www.kahoot.com? Tworzycie swoje kahooty?

Lekcja online bez Kahoot nie może istnieć. Oprócz dostępu do komputera, potrzebny jest telefon komórkowy.
Gry planszowe
Mając do wyboru piękne i gotowe gry do kolorowego drylowania oczywiście rezygnuje z tych drukowanych. Natomiast w sytuacji w której się znajdujemy trzeba do nich wrócić. Oczywiście mnóstwo takich gotowych znajdziecie w internecie np. na stronie www.Islcollective.com ale jest też bardzo fajna stronka do robienia takich gier samemu. Można tam wybrać background gry, jej układ oraz samemu zdecydować czy na grze mają być widoczne obrazki czy napisane słówka i je wybrać. Takie cuda znajdziecie na strone www.mes-english.com Oto jedna gra stworzona przeze mnie do przećwiczenia ubranek.
Taką grę wgrywamy jako obraz na tablicę, po której może pisać również kursant i zamalowujemy pola, na których stajemy. Do tej gry natomiast potrzebujemy kostki do gry. Ja idąc już w tą stronę lekcji online rzucam kostką do gry, którą mam na komórce i kursant robi to samo. Aplikacji do rzucania kostką znajdziecie wiele, ja korzystam z takiej:
Kostkę do gry wykorzystuje również wtedy, kiedy kursant musi zrobić jakieś ćwiczenie w książce a ja nie chce aby czytał wszystkie przykłady po kolei. Wtedy również rzucamy kostką i czytamy ten przykład którego numer wskaże nam kostka.
Gry z dzieciństwa
Jedną z moich ulubionych gier z dzieciństwa był wisielec. Wykorzystując tablice do pisania można też w taki sposób urozmaicić Waszym słuchaczom zajęcia. Najpierw zgadujemy słowo a potem układamy z nim zdania w konstrukcjach jakie chcemy przećwiczyć. Zdania można napisać na czacie aby było je widać w trakcie grania w grę wisielec.
Myślmy pozytywnie
Mam nadzieję, że to szaleństwo z wirusem niedługo się skończy i dzieci stęsknione wrócą do swoich szkół językowych. Mam nadzieję, że stęsknią się również za naszymi grami i nie będą chciały przez co najmniej tydzień zejść z dywanu.