gumki do ścierania w wyprawce szkolnej nauczyciela

Gumki do ścierania w mojej wyprawce szkolnej

Sierpień to dla mnie czas, kiedy uzupełniam swoją wyprawkę. Kupuję nowe ołówki, temperówki czy gumki do ścierania. Ostatnio jednak zmieniłam trochę podejście do tych zakupów. Skoro wszystko drożeje, staram się, aby zakupione przeze mnie rzeczy, były trochę bardziej uniwersalne i służyły mi nie tylko do jednego. Z takim podejściem nie da się zrobić zakupów szybko i w jednym dyskoncie. Trzeba się trochę rozejrzeć, ale uwierzcie mi – warto!

Zwykła czy niezwykła gumka

W taki właśnie sposób, rozglądając się w różnych papiernikach, trafiłam na cudowne gumki do ścierania. Są to gumki o różnych kształtach, często nazywane gumki puzzle. Można je rozkładać na części pierwsze! Od razu pomyślałam o tym, jak mogę wykorzystać je na zajęciach, tym bardziej że gumki te mają kształt przedmiotów, które trudno było mi znaleźć w małym formacie np. instrumenty, środki transportu itp.

Gumki do ścierania czy jednak do czegoś więcej?

Przyznam szczerze, że trochę szkoda mi tych gumek. Kiedyś takich fajnych rzeczy po prostu nie było, dlatego kolekcjonuje sobie te gumki i używam jako zamiennika do flashcards. Dzięki temu moja lekcja jest bardziej atrakcyjna dla dzieci – przecież one kochają taki malutkie gadżety!

gumki do ścierania

Top 10 – jak użyć gumek do ścierania, aby dzieci mówiły

Wprowadzenie do tematu

Uwielbiam zaskakiwać moich uczniów. Dziwne okulary na zajęciach to już standard, ale czasami robię to inaczej. Zwyczajnie zamykam coś w dłoni. Dzieci najpierw próbują zgadnąć co jest w środku, potem na podstawie tej jednej rzeczy (tu akurat gumki), zgadują jaki będzie temat zajęć. Następnie dzieci mówią inne słówka, które kojarzą im się z tym pierwszym przedmiotem. Tak powstaje piękna mapa myśli, pełna słówek z odgadniętej kategorii.

Wprowadzenie słownictwa

Różnorodność to podstawa, dlatego zachęcam wszystkich do eksperymentowania. To nie znaczy, że teraz zamiast flashcards przynosimy gumki do ścierania, ale jeśli mamy i to, i to – to atrakcyjność zajęć od razu się zwiększa. Dlatego jeśli tylko mam komplet gumek do ścierania z danego tematu np. numerki, zwierzaczki, to zastępuję nimi flashcards i wprowadzam słownictwo losując je z jakiejś fajnej puszki czy woreczka.

Opis jednego przedmiotu

Dużo łatwiej opisuje się przedmiot, kiedy można rozłożyć go na części pierwsze. Taką możliwość dają właśnie gumki puzzle. Idealne przy częściach ciała zwierzaków, ale nie tylko. Pianino też ma oddzielnie głośniki i klawisze, ale to już dla tych bardziej zaawansowanych… :-)

Czego brakuje

Jedną z ulubionych zabaw moich uczniów jest gra „czego brakuje”. Jest to idealna zabawa na przećwiczenie i utrwalenie nowo poznanego słownictwa. Gumki do ścierania kładziemy w rządku. Dzieci bacznie się im przyglądają i próbują zapamiętać gdzie co leży. Następnie zamykają oczy, a my zabieramy jedną gumkę. Odgadując zabrany przedmiot, mówimy słówka po angielsku, najlepiej całym zdaniem typu: „Number one is missing”.

Pionki do gry

Na pewno gracie z waszymi dziećmi w planszówki. A gdyby tak pionki pasowały kształtem do jej tematu? Już podczas przydzielania gumek-pionków dzieciom, mamy dodatkową powtórkę słownictwa. Dzieci mogą używać znanych im konstrukcji np. „Can I have a banana?” lub „I choose a banana”, jeśli chcą być bananem w grze.

Ścieranie bananem?

Dzieci na zajęciach notują, piszą i rysują, ale czy zawsze przynoszą ze sobą swoje przybory szkolne? Ja non stop słyszę  „Can I have a pencil, rubber, crayon…? Dlatego zawsze mam je przy sobie. Jeśli akurat mam gumki do ścierania obrazujące przerabiane słownictwo, używamy ich na zajęciach. Trzeba jednak o tę gumkę poprosić po angielsku używając konkretnego słowa w pytaniu. Na przykład jeśli chcemy gumkę banana mówimy: „Can I have a banana please?” Tym sposobem, dzieci kolejny raz wypowiadają pełne zdania po angielsku, nie czując, że się uczą.

Macankowa powtórka

Do woreczka wkładamy kilka różnych gumek. Mogą być z jednego tematu lub kilku. Dzieci macają woreczek i zanim wyjmą z niego przedmiot, mówią co czują pod palcami. Starsi i bardziej zaawansowani uczniowie mogą dodatkowo opisać ten przedmiot, używając bardziej zaawansowanych konstrukcji np. „I think that this banana is yellow”. Mniej zaawansowani opisują przedmiot po wyjęciu z woreczka, mówiąc np. „This banana is yellow”.

Ciepło i zimno

Z racji tego, że gumki są małe, łatwo schować je w klasie. Jedna osoba, odwraca się lub wychodzi na chwilę z klasy. My chowamy jedną gumkę. Po wejściu osoby do klasy używając słów „hot” – kiedy idzie w dobrym kierunku i „cold” – kiedy kierunek jest zły, naprowadzamy osobę do miejsca, gdzie leży przedmiot. Następnie osoba szukająca, nazywa i opisuje znaleziony przedmiot.

Gumki opowieści

Kości opowieści wszyscy znamy, ale można zamienić je na gumki. Dzieci po kolei losują gumkę z woreczka czy puszki i mówią swoją część historyjki z wylosowanym przedmiotem. Czasami powstają bardzo śmieszne krótkie anegdoty. Już pewnie sami macie w głowie, jakie to mogą być bzdury ;-)

gumki do ścierania

Dodatki do niejęzykowych gier gotowych

Aby zagrać w moje ulubione kółko i krzyżyk, zazwyczaj w pola gry wkładam flashcards. Ale zastąpienie ich gumkami totalnie zmieniło zaangażowanie uczniów w grę, ponieważ chcieli zebrać konkretne przedmioty. Dzięki temu częściej przegrywali, a zabawa była jeszcze lepsza.

Mam nadzieję, że przekonałam was, że warto jest porozglądać się za fajnymi i użytecznymi przedmiotami do waszych klas. Mi samej takie lekcje prowadzi się dużo przyjemniej. Nauka z przyjemnością zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, to przecież podstawa. A jeśli macie ochotę na więcej takich pomysłów, to zapraszam was na Instagram. Tam regularnie dzielę się moimi zakupowymi zdobyczami idealnymi do prowadzenia zajęć!