dramowy szablon wykreślanki do pobrania w pliku PDF

Darmowy szablon wykreślanki do druku

Każdy z nas ma czasami gorszy dzień. Albo coś nas boli, albo spóźnimy się na autobus, albo po prostu nic nam się nie chce. Ale czy możemy w naszej pracy pozwolić sobie na brak przygotowania do zajęć? Niestety „np” zarezerwowane jest tylko dla uczniów i nas nauczycieli nie obowiązuje. Dlatego mam dla Ciebie cudowne rozwiązanie, idealne właśnie na takie dni. Jest to „wyszukiwanka” czy „wykreślanka” (jak to różnie się nazywa), ale nie taka gotowa. To darmowy szablon wykreślanki do druku, do samodzielnego stworzenia przez dzieci – coś dzięki czemu lekcja zrobi się sama. Co więcej można zastosować ją na wszystkich poziomach i we wszystkich grupach wiekowych. Jedyny warunek jest taki, że uczniowie  muszą umieć już trochę pisać.

Efektywna lekcja na każdy temat bez przygotowania i wysiłku

Kiedy mam cięższy dzień, zawsze mam wyrzuty sumienia, że może przez to moja lekcja nie jest tak efektywna, jak mogłaby być. Ale dzięki wykreślance jest inaczej. Uczniowie muszą sami ją stworzyć, więc najpierw przypominają sobie słówka, które chcą w niej umieścić. Następnie sprawdzają ich pisownię oraz dwa razy je wpisują – raz ukrywając w wyszukiwance, raz na dole do zaznaczenia, że już znalezione. Jak widzisz moja wykreślanka to porządna powtórka oraz utrwalenie i przećwiczenie słówek w jednym, a ty nawet nie musisz ruszyć palcem.

Motorówką też trzeba posterować

Ten szablon wykreślanki to dla mnie taka właśnie motorówka. Niby łódź płynie sama i nie musisz wiosłować, ale ster jednak trzymasz w rękach. Tak samo jest przy tym ćwiczeniu. Aby całe zadanie miało metodyczny sens, narzucamy naszym uczniom temat. Może to być ostatni unit lub kilka tematów razem. Następnie uczniowie wynajdują słowa do ukrycia, tu już wyszukiwanka podpowiada ile ma ich być. Na niższych poziomach dzieci mogą sprawdzać pisownie wyrazów w książkach, jeśli tego potrzebują. Kolejny krok to ukrycie słów w wyszukiwance. Ja pozwalam aby były one od tyłu, na skos itd. ale tu znowu decyzja należy do ciebie. Po ukryciu słów i wpisaniu ich na dole, czas na uzupełnienie wykreślanki literkami, tak aby nie było pustych miejsc.

Idealne ćwiczenie do pracy na lekcji w grupie

darmowy szablon wykreślanki

Kiedy zadanie jest gotowe, uczniowie wymieniają się kartkami. Mogą w parach między sobą lub np. po kole, oddając swój formularz osobie po swojej prawej stronie, czy w ławce obok. I tu czas na kolejne zadanie. Należy określić, co trzeba zrobić ze znalezionymi w wyszukiwance słowami.

W unicie podręcznika, z którego brali słówka na pewno była jakaś konstrukcja gramatyczna. Można wtedy poprosić uczniów, aby ułożyli z nimi zdania lub napisali ich definicje, jeśli ich poziom na to pozwala. Na lekcji niemieckiego proszę dzieci, aby po znalezieniu słowa zamiast haczyka dopisali rodzajnik rzeczownika, a następnie ułożyli zdania i zapisali je na drugiej stronie formularza.

Korzyści z wykorzystania szablonu wykreślanki

Jak widzisz taki prosty formularz pozwoli Ci przetrwać w trudnych dniach bez wyrzutów sumienia, że lekcja nie była na 100%. Co więcej jest to bardzo lubiane przez dzieci i młodzież ćwiczenie, które pozwala na dużą dozę autonomii oraz dostarcza im wiele emocji i radości. Nam natomiast pokazuje jak bardzo ambitnych mamy uczniów. Najpierw starają się wyszukać długie i trudne wyrazy, potem chcą jak najtrudniej je ukryć, a następnie kolorami zaznaczają wyszukane słowa i z dumą czytają ułożone z nimi zdania. Czy znasz drugie takie ćwiczenie? Dla mnie ten szablon wykreślanki zasługuje na nominacje do edukacyjnego Oskara!

Instrukcja użycia szablonu wykreślanki dla ucznia

Jeśli chcesz wykorzystać mój sposób na ćwiczenie ze słówkami w wykreślance, to poniżej znajdziesz uproszczoną instrukcję dla uczniów.

  1. Znajdź słowa do ukrycia
  2. Ukryj je w trudny sposób np. od tyłu i na skos
  3. Zapisz wyrazy dodatkowo na dole, aby było wiadomo co trzeba znaleźć
  4. Uzupełnij wyszukiwankę literkami
  5. Wymień się z kolegą
  6. Zakreśl znalezione słowa kolorami i zaznacz je na dole
  7. Zrób dodatkowe zadanie ze znalezionymi słówkami: dopisz rodzajnik, odmień czasownik, ułóż zdanie lub historyjkę
szablon do wykreślanki wyszukiwanki do druku

Przygotowałam gotowy i darmowy szablon wykreślanki do druku, który możesz pobrać w pliku PDF. Wystarczy kliknąć w obrazek, który przekieruje Cię do produktu w sklepie. Formularz jest gratis, ale prosimy o zarejestrowanie się. Przy okazji możesz zapisać się na listę przyjaciół, którzy otrzymują powiadomienia, kiedy tylko pojawią się nowe materiały! Kiedy będziesz czekać na wiadomość z materiałami, nie zapomnij zajrzeć do folderu “spam”. Na początku może się zdarzyć, że tam trafi mój mail.

Mam nadzieję, że szablon dobrze Ci posłuży na różne okazje! Polecam Ci także inne darmowe formularze, które znajdziesz w igraszkowym sklepie w Kategorii “Bezpłatne materiały”