Obrazkowe kostki do gry

Po standardowych kostkach do gry, przyszła pora na obrazkowe.

Obrazkowe kostki do gry, jak sama nazwa wskazuje, zamiast cyfr, mają na swoich bokach obrazki. W związku z tym świetnie sprawdzają się do nauczania wszystkich języków obcych. Szczególnie zadowoleni są lektorzy uczący języków mniej standardowych, dla których znalezienie materiałów dodatkowych, urozmaicających zajęcia jest nie lada wysiłkiem.

Kostki te sprawdzają się również we wszystkich grupach wiekowych i na wszystkich poziomach zaawansowania, gdyż możliwości ich zastosowania są bardzo różne.

Z tych dwóch powodów obrazkowe kostki do gry należą do moich ulubionych i towarzyszą mi na zajęciach prawie codziennie.

A oto moje zbiory oraz przykłady ich użycia na zajęciach:

Kostka emocje.

Ile razy rozpoczynacie swoje zajęcia od pytania: How are you today? Pewnie bardzo często. Co więcej z tą samą częstotliwością słyszycie od swoich słuchaczy: I’m fine, thank you! Co wy na to, aby tym razem posterować ich samopoczuciem. Przecież na zajęciach językowych nie zawsze chodzi o to aby mówić prawdę.

kostki emocje

kostki emocje

Kostka pogoda.

Niestety rzadko zdarzają się takie dni, kiedy pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie i wystarczy wyjrzeć za okno, aby porozmawiać o jej różnorodności. Wtedy z pomocą przychodzi pogodowa kostka. So, what’s the weather like today?

kostka pogoda

kostka pogoda

Obie te kostki świetnie nadają się do wprowadzenia, przećwiczenia i utrwalenia znajdującego się na nich słownictwa.

Przy wprowadzeniu słownictwa, kostek tych można użyć w standardowy sposób. Słuchacze rzucają i mówią, co im wypadło, tworząc przy tym pełne zdanie np.: I’m happy lub It’s cloudy today. Do przećwiczenia słownictwa można wykorzystać grę kalambury. Słuchacz mający pokazywać, losuje swoje hasło rzucając kostką. Pozostali zgadują, zadając odpowiednie pytania np. Is it cloudy? Are you sad?

Przy utrwaleniu słownictwa warto je połączyć ze strukturami gramatycznymi poznanymi wcześniej np. czasami. Słuchacze rzucają kostką trzy razy i mówią np. jaka pogoda była wczoraj, jaka jest dzisiaj i jaka będzie jutro. To samo z samopoczuciem.

Storycubes.

Storycubes to niejęzykowa gra gotowa (zob. rodzaje gier językowych) składająca się z 9 lub 3 kostek obrazkowych o różnej tematyce. Jej głównym celem jest rozrywka osób grających w ich języku ojczystym. Ale skoro nie zawiera ona żadnych przeszkadzających nam elementów np. napisów, z czystym sumieniem można użyć jej w czasie zajęć językowych.

Grę tą polecam już bardziej zaawansowanym słuchaczom. Przed jej rozpoczęciem konieczne jest cykliczne wprowadzenie słownictwa znajdującego się na kostkach. Następnie pierwszy słuchacz wybiera kostkę i nią rzuca rozpoczynając tym samym opowiadanie historii, której pierwsze zdanie zawierać musi wylosowane przez niego słowo. Kolejna osoba z grupy powtarza czynność swojego poprzednika dopowiadając dalszy ciąg historii itd. Przy tej grze rola lektora jest bardzo istotna. To my sterujemy grą, wybierając np. strukturę gramatyczną, która ma być użyta w trakcie opowiadania historyjki. Tym samym usprawniamy zdolności komunikatywne osób grających w trakcie wypowiedzi pełno zdaniowych.

Przedstawione przeze mnie kostki obrazkowe oraz możliwości ich zastosowania w nauczaniu języków obcych to tylko przykłady. Na pewno na rynku jest jeszcze wiele innych kostek obrazkowych i tak samo wiele mamy możliwości ich użycia w czasie zajęć. Pamiętajcie, że kolekcjonuje kostki. Jeśli znajdziecie coś fajnego, proszę o kontakt.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz